Powrót

Klasyczny trening, a funkcjonalny trening EMS!

Klasyczny trening, a funkcjonalny trening EMS!

Kiedy mówimy o treningu klasycznym, mamy na myśli tradycyjny trening siłowy.

 

Trochę teorii sportu w prostych słowach:

  • Trening siłowy to sprawdzona recepta na to, jak „zbudować swoje ciało”, aby uzyskać większe mięśnie, wzmocnić je i zwiększyć ich siłę. Głównymi składnikami tego przepisu są określone grupy mięśni lub konkretne mięśnie. Trening siłowy koncentruje się na napinaniu mięśni, a nie ich rozciąganiu. W rezultacie mięśnie “ćwiczone ciężarem” stają się krótsze i większe. Głównym celem jest siła i muskulatura.

 

  • Trening funkcjonalny jest odmianą treningu siłowego. Jego celem jest wszechstronny rozwój całego organizmu poprzez poprawę parametrów fizjologicznych organizmu, tj. wytrzymałości, siły, koordynacji, szybkości i gibkości. Celem treningu funkcjonalnego jest skoordynowana praca wszystkich grup mięśniowych i harmonijny rozwój mięśni. Trening angażuje jak najwięcej grup mięśniowych. Jak sama nazwa wskazuje, funkcjonalny trening siłowy poprawia zdolność naszego organizmu do pracy z codziennymi funkcjami. Głównym celem jest poprawa równowagi i stabilności tułowia, zwiększenie wytrzymałości, wzmocnienie i zwiększenie siły eksplozywnej.

 

Cele są różne. Różne są też „narzędzia” do osiągnięcia tych celów.

 

  • Trening siłowy polega na treningu niektórych mięśni lub określonych grup mięśni w izolacji. Tradycyjny trening siłowy często wykorzystuje krótkie serie stałych i ukierunkowanych ruchów: 3-4 serie po 8-12 powtórzeń. Zazwyczaj ćwiczenia składają się z prostych ruchów wykonywanych z obciążnikami zewnętrznymi: hantlami, kettlebellami lub sztangą.

 

  • Trening funkcjonalny to połączenie treningu wytrzymałościowego i siłowego. Angażuje w trening wszystkie mięśnie, nawet te trudno dostępne. Bardziej dynamiczne ćwiczenia służą do ćwiczenia ruchów, których używamy w życiu codziennym. Są to ćwiczenia wielostawowe, które powtarzają typowe ruchy człowieka. Przysiady, przechylanie i obracanie tułowia, wyciskanie na ławce i martwy ciąg, rotacja, poruszanie się w przestrzeni (np. skoki). Trening funkcjonalny zwykle składa się z kilku różnych ćwiczeń połączonych w jedno potężne ćwiczenie i może być wykonywany jako trening obwodowy, trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), Tabata lub kombinacja obu. Trening funkcjonalny może poprawić zarówno wytrzymałość fizyczną, jak i zdrowie serca. Twoje serce bije szybciej i więcej tlenu przechodzi przez twoje ciało. Dzięki temu trening jest bardziej intensywny i zużywa więcej energii.
    Oczywiście dotyczy to również treningu EMS.

 


W treningu siłowym EMS puls działa jak ciężar zamiast hantli i sztangi. Ściśle mówiąc, impulsem jest bardzo duży ciężar, który „zmusza” mięśnie do zmiany. W ten sposób znacznie szybciej i wydajniej zyskujesz siłę.

Mówiąc o treningu funkcjonalnym: EMS znacznie wzmocni efekt ćwiczeń funkcjonalnych. Jak to działa? Dzięki odpowiedniemu impulsowi i jego wpływowi na nasze ciało.

 


EMS dodatkowo pozytywnie wpływa na obie formy treningu. Jest to wzmocnienie mięśni głębokich. Mam tu na myśli wzmocnienie wewnętrznej warstwy mięśniowej oraz rozwój mięśni głęboko położonych – stabilizatorów. Zewnętrzne impulsy mogą „dosięgnąć” i wytrenować najgłębsze mięśnie, czego często nie da się osiągnąć normalnymi ćwiczeniami.

 

Ważne! EMS mogą uprawiać również osoby z wadami narządu ruchu, które uniemożliwiają im trenowanie na siłowni. EMS otwiera przed tymi osobami bardzo szerokie możliwości i mogą wykonywać proste, nieinwazyjne ćwiczenia.